Barion Pixel

A mikrohullámú ablációk bemutatása – Hőablációs módszerek közé tartozik a mikrohullámú abláció (MWA)

Az intervenciós radiológia olyan minimálisan invazív terápiás szakterület, ahol a radiológiai képalkotás eszközeivel vezérelve végzünk gyógyító eljárásokat. Ennek a több mint 50 éves szakterületnek egyik gyorsan fejlődő, önálló területe az onkointervenciós radiológia.
Az elmúlt 35 évben itt bekövetkezett robbanásszerű fejlődésnek az a magyarázata, hogy az intervenciós radiológia adta flexibilis, más terápiákkal jól kombinálható és kis megterhelést jelentő eljárásai. Hőablációs módszerek közé tartozik a mikrohullámú abláció (MWA). Az összefoglaló név alatt számos hasonló kivitelezésű, de eltérő fizikai alapon nyugvó eljárást ismerünk. Mindegyikük fontos tulajdonsága, hogy szisztémás hatásuk és mellékhatásuk nincs, citosztatikus szert nem kell használnunk, ismételhető és akár ambulánsan iselvégezhető. A hőablációs technika lényege, hogy egy tű segítségével hőt közlünk a daganattal, vagyis megfőzzük/megsütjük a hőre érzékeny sejteket, szöveteket. Számos területen alkalmazható. A képalkotó vizsgálat során úgy tudunk eljuttatni egy tűt, a daganatba, hogy lehetőleg ne sérüljön más szerv. Leggyakrabban a máj, vese, csont, tüdő és hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai a célpontok. A visszeresség, a pajzsmirigy jóindulatú betegségeinek kezelése és az emlő is kezelhetők nyitott műtét nélkül. A hazai eredmények bizonyos területeken még hiányosak, de a máj és a tüdő elváltozásai jó eséllyel kezelhetőek ilyen módon.

A mikrohullámú hőképződés sokkal gyorsabb, mint más hőhatású eljárások ezért a korábban tapasztalt hővesztési hatások kevésbé korlátozzák az alkalmazhatóságot. Eddigi tapasztalataink szerint ezzel a módszerrel nagyobb tumortérfogat is ablálható. Percutan tumorterápiák célja a daganatok elpusztítása olyan esetekben, amikor a sebészi reszekció feltételei nem adottak. A felhevített és ezáltal elpusztuló sejteket nem sebészileg távolítják el, hanem külsőleg tűszúrásból a bőrön keresztül égetik el. Az orvosi képalkotó technológia fejlesztésével a képalkotó rendszer irányításával a tumorok minimálisan invazív kezelési technológiája is forradalmi ujításokat ért meg. A daganat kezelésének koncepciója minimálisan invazív irányt követ. A módszer célzottan alkalmazható, az egészséges szövet alig károsodik. A mikrohullámú abláció során „antennát” használnak. A szonda csúcsának hőmérséklete magas, amelyet mikrohullámok generálnak.
A gyors hőmérséklet-emelkedés során az orvos képalkotó vizsgálatokkal ellenőrzi a műveletet. Végezhető egyszerre többpontos abláció is. Végezetül amikor az antenna elhagyja a beteget a vékony szúrcsatornán keresztül, ott is megtörténik a vérzéscsillapítás. Megfelelő biztonsági zónával kezeljük, tehát az áttétek környezetében keletkező kis daganatokat is egyben megsütjük. Ez nem csak palliatív beavatkozás, nem csak tumormassza-csökkentésről van szó, hanem gyógyító hatású is lehet. Ha figyelembe vesszük a kórházi tartózkodást, munkából való kiesést, a heget, a szövődmények előfordulását, és azt, hogy egy ismételt műtét összenővésekkel terhelt, biztosan kíméletesebb megoldás a beteg számára.

Az ECO mikrohullámú vénás ablációkról

Visszérbetegség:
Az elmúlt évtizedek során az egyik legfontosabb fejleménye a vénás műtétében az „endovénás eljárás” volt, ami azt jelenti, hogy a kezelő eszköz a kezelés alatt a vénában van. Korábban azokat külsőleg tépő vágó-szúró eszközökkel távolították el, sok egyéb sérülést okozva a végtagok szöveteit is károsították. A visszérbetegség gyógyításában, a főtörzsi elégtelenség kezelésében az utóbbi évtizedben elterjedtek az endovénás eljárások, olyannyira, hogy a legutóbbi nemzetközi irányelvek már első körben „arany standard” eljárásként az endovénás termális saphena ablációt (EVTA) javasolják. A beavatkozásokhaz használatos műszerpark hatalmas fejlődésnek indult, újabb módszerek születtek meg, ezek közül a legfiatalabb az endovénás mikrohullámú abláció. A mikrohullámmal történő operáció nem teljesen új az orvostudományban, habár a véna sebészet területén még izgalmas új fejlesztésként beszélhetünk róla. Az már bizonyos, hogy jól használható a nagy vénák és a nagy perforáns vénák, oldalágak kezelésére. A mikrohullám – elektromágneses hullámok, amelyeknek a frekvenciája nagyjából 0,3–300 GHz közötti – melegítő hatását már az ötvenes évek végén felfedezték az Egyesült Államokban. Ez az alapja a konyhában használt mikrohullámú sütőnek is. A mikrohullám visszérműtéteknél történő hasznosítására a 2000-es évek elején végeztek kutatásokat, de az első ilyen beavatkozásra hazánkban csak 2018 decemberében került sor. Amikor a kezelt érfal elzáródik a hő hatására, a panaszok megszűnnek, a betegek pedig már a műtét napján otthonukba távozhatnak. A korábbi hőfejlesztéses technikáknál jelentősen alacsonyabb a hő kibocsátás ennél az eljárásnál, így a környező szövetek nagyobb biztonságban vannak a beavatkozás során szemben pl. a lézernél, ahol akár 800 fok is lehet. Az eljárás lényege, hogy a vénába elhelyezett kanül, nem kell, hogy érintkezzen a véna falával. A mikrohullám a vénafal sejtjeiben lévő vízzel kapcsolatba kerül és mivel a mikrohullámú tökéletesen irányítható a hőátadás mindössze akkorát süt, amekkora feltétlenül szükséges. Nem bocsát ki „fényt”, nincs szükség lézerszemüvegre, lézerbiztos szobára, lézer figyelmeztető táblákra és lézeres szemvédelemre. Az eljárás általában helyi érzéstelenítésben zajlik, ez azt jelenti, hogy a betegek röviddel a kezelés után hazamehetnek. Természetesen az eljárás rövid altatásban is végezhető. Bármelyik érzéstelenítést választja a beteg, néhány órával a beavatkozás után kompressziós pólyában, vagy harisnyában otthonába távozik. Napjainkban a vágás nélküli műtétek egy új fejezete kezdődött el, melynek során a legkíméletesebb és jelenleg valószínűleg leghatékonyabb módszer kifejlesztése és tesztelése sikeresen megtörtént. Ráadásul, az ezzel a technikával végzett műtétek sokkal kisebb megterhelést jelentenek a betegeknek, mint a hagyományos műtétek.
A mikrohullámú eljárás előnye, hogy a generátor mindössze 75-80 Celsius fokon dolgozik, (a lézer 100-120 fokon) tehát kisebb az úgynevezett termikus szövődmény. Az eredményes véna ellátáshoz ez is elegendő, és a tapasztalatok szerint még minimális fájdalom sincs a műtét után, valamint jóval kisebb a bőr-, illetve szöveti károsodás. Ennek egyenes következménye, hogy a gyógyulás is könnyebb, gyorsabb. Nincsenek műtéti metszések, vágások, így minimális a fertőzések, szövődmények és bevérzések lehetősége. A kompressziós harisnya viselése ugyan javasolt néhány hétig, de – az erős fizikai munkát leszámítva – a páciens folytathatja a mindennapokat különösebb megterhelés nélkül.
Az eszközpark hasonló mint a daganatoknál. A hosszú antenna a véna főtörzsbe kerül bele egy bevezető eszköz segítségével, miután ultrahanggal ellenőrzik a megfelelő pozíciót kezdődhet a kitágult szakasz összezsugorítása. A rövid antenna az oldalágak és az ún. perforánsok ellátására szolgál. A kezelőpanel itt is választhatóan az orvos és a beteg igényeinek megfelelően állítható be. Minden ilyen eszköz esetén fontos, hogy biztonságos, pontos és könnyen használható legyen. Hazai és nemzetközi tapasztalatok segítenek abban, hogy felhasználóbarát, jól irányítható,kiváló eszközök kerüljenek a szakemberek kezébe. A főtörzsbe vezetett antenna rugalmas, jól irányítható, különböző cm. beosztásokkal rendelkezik. Az idő és hőhatásbeállítás személyre szabottan módosítható. Választható a gyors, magas frekvencia, vagy a lassú, de alacsony hőközlés. Az eljárás során a legfontosabb, hogy minél kisebb terhet rójon a beteg szervezetére és a környező szövetek roncsolása nélkül iktassuk ki a vénán belüli beteg területet, ezzel is segítve a páciens felépülését.

A felhasználás előnyei:

-Integrált tumescens rendszer ami zárt hűtőrendszer de locál érzéstelenítés adagolására is kiváló pl visszérműtét során
-Nem kell negatív lap a beteg bőrére a hőmérséklet ingadozás kiküszöbölésére mert nem történhet égés az önszabályozó rendszer miatt.
-Beépített önellenőrző rendszer: Hőelem csatlakozó, a hőmérséklet mérő tű (hőelem antenna) csatlakoztatásához a tumor szélének vagy középhőmérsékletének észleléséhez, (ez a hőmérséklet megjelenik a képernyőn).
-Gyors hőmérséklet-emelkedés, az erős szövetekbe is jó behatolás, egyszerre többpontos abláció, nagyobb ablációs zónák akár 5-6 cm ,
-Valós idejű hőmérséklet-figyelés, pontos célzás
-Intraoperatív felügyeleti funkció: A mikrohullámú kimenet, a mikrohullámú antenna és a hűtőrendszer ellenőrzése a beavatkozás során.
-Innovatív, szabadalmaztatott hűtési technológia belső zárt rendszerű hűtés által, melyhez mindössze egy palack steril oldat szükséges.

Készülék mérete: 460mm * 530mm * 1180mm

Nincs szükség földelésre, védőszemüvegre egyéb óvintézkedésekre. Könnyen, gyorsan egy mozdulattal csatlakoztatható a steril antenna a generátorhoz. Elegendő hosszúságú, biztonságos az összekötő kábel (2m). Stabil, rugalmas, pontos és jól látható az antenna a beavatkozás során.

Bővebb információkért keresse bizalommal munkatársunkat!

Merse Anita
Mobil: +36-20-953-6154
E-mail: merse.anita@izinta.hu

BEMUTATÓFILM MEGTEKINTÉSE
( https://youtu.be/nHEGMRVQlPk )
LETÖTHETŐ ANYAGOK

  1. Ablation zone chart
  2. Cikkek
  3. A microwave termoablációs (MWA) módszer bevezetése az aranyeresség sebészetébe
  4. Egyéb felhasználás
  5. Magyarországi tapasztalatok: daganatok és visszér