Barion Pixel

A mikrohullámról – Visszérműtét mikrohullámmal– egy kíméletes új technika a visszértágulatok kezelésére

A mikrohullámmal történő operáció már nem teljesen új az orvostudományban, de a véna sebészet területén még új, izgalmas fejlesztésként említhetjük.
A mikrohullám – elektromágneses hullámok, amelyeknek a frekvenciája nagyjából 0,3–300 GHz közötti – melegítő hatását már az ötvenes évek végén felfedezték az Egyesült Államokban. Ez az alapja a konyhában használt mikrohullámú sütőnek is.
Ezzel a technológiával a vágás nélküli műtétek egy új fejezete kezdődött el, mellyel kíméletes módon kezelhetjük többek közt a visszereket is. Az első mikrohullámú vénás ablációs műtétet Dr. Rozsos István végezte el Magyarországon 2018 decemberében, Komlón.

Mostani cikkünkben Dr. Szabó Attilát kérdeztük, a VP-Med ügyvezetőjét és visszér-specialistáját.
Dr. Szabó Attila, Intézetvezető érsebész, visszér specialista írása

A visszerek szerepe, a visszérbetegség kialakulása
A visszerek (vénák) a szövetektől szállítják vissza a vért a szív felé. Az áramlást a vénákban billentyűk irányítják, megakadályozva, hogy a gravitáció miatt a vér visszazuhanhasson. Sokaknál a visszér fala idővel meggyengül, elveszti rugalmasságát, így a vékony billentyűk nem érnek össze, a vér visszafolyik a visszérben a nyitott billentyűkön keresztül. Ettől nagyobb lesz a nyomás, ezért a visszér fala egyre jobban átalakul, kanyargósabbá válik, mint a lelassult folyók. A visszérbetegség kialakulásában a meghatározó genetikai tényezőkön túl számos okot találunk: idősebb életkor, korábbi mélyvénás trombózis, női nem, terhesség, sérülések, életmód (tartós állás, ülőmunka).

A visszeresség műtéti megoldása
Visszértágulat kialakulása esetén a jól ismert tünetek (lábdagadás, nehézláb érzés, viszketés), majd szövődmények (ekcéma, trombózis, lábszárfekély) keserítik meg a betegek életét. A hagyományos visszérműtétek során a vénába vezetett szondával eltávolították a fő visszértörzset, majd utána a tágult oldalágakat is. Mindez altatásban vagy gerincközeli érzéstelenítésben történt. A régi módszer jelentős szöveti sérülésekkel, bevérzésekkel járt, gyógyulása sokáig tartott, nagyobb volt az esély a szövődményekre és a fertőzésekre, ráadásul nagyobb volt a kiújulási arány is.

Mintegy másfél évtizede alkalmazzák már a metszések nélküli, éren belüli (endovénás), minimálisan invazív műtéti eljárásokat, ezek Magyarországon is elérhetőek.

A műtét során az elégtelen vénatörzset belülről hővel (rádiófrekvencia, lézer) vagy kémiai anyaggal (ragasztó vagy szklerotizáló szer) zárjuk el.

E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben: nincs műtéti metszés a lágyékhajlatban, minimális a sebfájdalom, a műtétek ambulánsan, helyi érzéstelenítésben elvégezhetőek, jobbak az esztétikai eredmények, a páciens a műtét után pár nappal ismét munkába állhat.

Mikrohullám: egy még újabb műtéti technika a visszértágulatok kezelésében
A mikrohullámmal történő operáció nem új az orvostudományban, daganatos betegeknél már régebb óta alkalmazzák. A módszer a magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre, melynek következtében a kezelt vénafal elzáródik. A korábbi hőfejlesztéses technikáknál jelentősen alacsonyabb a hő kibocsátás ennél az eljárásnál, így a környező szövetek nagyobb biztonságban vannak a beavatkozás során. A tapasztalatok szerint még minimális fájdalom sincs a műtét után, ezért a gyógyulás is könnyebb, gyorsabb. A mikrohullám esetében alig van felhasználást korlátozó tényező, biztonságos működése ígéretes jövőt jelent a betegeket egyre kevésbé terhelő megoldások között – a Magyarországon 2018 óta elvégzett több száz ilyen műtét eredménye is ezt bizonyítja.

A szerzőről: Dr. Szabó Attila Ph.D. sebész, érsebész szakorvos, 20 évig dolgozott a Semmelweis Egyetem Érsebészeti Klinikáján. 12 éve kezdte alkalmazni az endovénás műtéti módszereket, azóta több mint 8500 ilyen beavatkozást végzett. A budapesti VP-Med Egészségcentrumban 6 érsebész kollégájával együtt évente több ezer, visszérproblémával jelentkező beteg gyógyulását segítik.

A VISSZÉR műtéti lehetőség országszerte elérhető:
Budapesten: Dr. Rozsos István Phd,
Gadácsi Melinda, Szabó Attila Phd

Pécsen: Dr. Vadász Gergely
Sárváron: Dr. Nagy István
Az ECO mikrohullámú vénás ablációs szerkezet bemutatása: https://youtu.be/unD83xaqe8w