Barion Pixel
Humán terápia

Vénás abláció

A sebészet az egészségügyön belül az a szakterület, amely fénysebességgel fejlődik. Ha már a fénynél tartunk, el kell mondanunk, hogy a legújabb technikák lézer vagy a mikrohullám szinte már az űrkutatás módszereit idézik. Nem kell csodálkoznunk azon, hogy a mikrohullám nemcsupán az ételt, hanem az eret is képes úgy felmelegíteni, hogy a nem kívánatos tágulatokat összehegeszti.
A régi eljárások során a kitépéses módszert alkalmazták. Az alábbi képen a Szmetana késsel történő
véna eltávolítás látható:

Az elmúlt évtizedek során az egyik legfontosabb fejlemény a vénás műtétek terén az „endovénás eljárás” volt, ami azt jelenti, hogy a kezelő eszköz a kezelés alatt a vénában van. Korábban azokat külsőleg tépő vágó-szúró eszközökkel távolították el, sok egyéb sérülést okozva a végtagok szöveteit is károsították. A visszérbetegség gyógyításában, a főtörzsi elégtelenség kezelésében az utóbbi évtizedben elterjedtek az endovénás eljárások, olyannyira, hogy a legutóbbi nemzetközi irányelvek már első körben „arany standard” eljárásként az endovénás termális saphena ablációt (EVTA) javasolják. A beavatkozásokhaz használatos műszerpark hatalmas fejlődésnek indult, újabb módszerek születtek meg, ezek közül a legfiatalabb az endovénás mikrohullámú abláció. A mikrohullámmal történő operáció nem teljesen új az orvostudományban, habár a véna sebészet területén még izgalmas új fejlesztésként beszélhetünk róla. Az már bizonyos, hogy jól használható a nagy vénák és a nagy perforáns vénák, oldalágak kezelésére.
A mikrohullám – elektromágneses hullámok, amelyeknek a frekvenciája nagyjából 0,3–300 GHz közötti – melegítő hatását már az ötvenes évek végén felfedezték az Egyesült Államokban. Ez az alapja a konyhában használt mikrohullámú sütőnek is. A mikrohullám visszérműtéteknél történő hasznosítására a 2000-es évek elején végeztek kutatásokat, de az első ilyen beavatkozásra hazánkban csak 2018 decemberében került sor. Amikor a kezelt érfal elzáródik a hő hatására, a panaszok megszűnnek, a betegek pedig már a műtét napján otthonukba távozhatnak. A korábbi hőfejlesztéses technikáknál jelentősen alacsonyabb a hő kibocsátás ennél az eljárásnál, így a környező szövetek nagyobb biztonságban vannak a beavatkozás során szemben pl. a lézernél, ahol akár 800 fok is lehet. Az eljárás lényege, hogy a vénába elhelyezett kanül, nem kell, hogy érintkezzen a véna falával. A mikrohullám a vénafal sejtjeiben lévő vízzel kapcsolatba kerül és mivel a mikrohullámú tökéletesen irányítható a hőátadás mindössze akkorát süt, amekkora feltétlenül szükséges. Nem bocsát ki „fényt”, nincs szükség lézerszemüvegre, lézerbiztos szobára, lézer figyelmeztető táblákra és lézeres szemvédelemre. Az eljárás általában helyi érzéstelenítésben zajlik, ez azt jelenti, hogy a betegek röviddel a kezelés után hazamehetnek. Természetesen az eljárás rövid altatásban is végezhető. Bármelyik érzéstelenítést választja a beteg, néhány órával a beavatkozás után kompressziós pólyában, vagy harisnyában otthonába távozik.

Napjainkban a vágás nélküli műtétek egy új fejezete kezdődött el, melynek során a legkíméletesebb és jelenleg valószínűleg leghatékonyabb módszer kifejlesztése és tesztelése sikeresen megtörtént. Ráadásul, az ezzel a technikával végzett műtétek sokkal kisebb megterhelést jelentenek a betegeknek, mint a hagyományos műtétek. A mikrohullámú eljárás előnye, hogy a generátor mindössze 75-80 Celsius fokon dolgozik, (a lézer 100-120 fokon) tehát kisebb az úgynevezett termikus szövődmény. Az eredményes véna ellátáshoz ez is elegendő, és a tapasztalatok szerint még minimális fájdalom sincs a műtét után, valamint jóval kisebb a bőr-, illetve szöveti károsodás. Ennek egyenes következménye, hogy a gyógyulás is könnyebb, gyorsabb. Nincsenek műtéti metszések, vágások, így minimális a fertőzések, szövődmények és bevérzések lehetősége. A kompressziós harisnya viselése ugyan javasolt néhány hétig, de – az erős fizikai munkát leszámítva – a páciens folytathatja a mindennapokat különösebb megterhelés nélkül.

Az eszközpark hasonló mint a daganatoknál. A hosszú antenna a véna főtörzsbe kerül bele egy bevezető eszköz segítségével, miután ultrahanggal ellenőrzik a megfelelő pozíciót, kezdődhet a kitágult szakasz összezsugorítása. A rövid antenna az oldalágak és az ún. perforánsok ellátására szolgál. A kezelőpanel itt is választhatóan az orvos és a beteg igényeinek megfelelően állítható be. Minden ilyen eszköz esetén fontos, hogy biztonságos, pontos és könnyen használható legyen. Hazai és nemzetközi tapasztalatok segítenek abban, hogy felhasználóbarát, jól irányítható, kiváló eszközök kerüljenek a szakemberek kezébe. A főtörzsbe vezetett antenna rugalmas, jól irányítható, különböző cm. beosztásokkal rendelkezik. Az idő és hőhatásbeállítás személyre szabottan módosítható.
Választható a gyors, magas frekvencia, vagy a lassú, de alacsony hőközlés. Az eljárás során a legfontosabb, hogy minél kisebb terhet rójon a beteg szervezetére és a környező szövetek roncsolása nélkül iktassuk ki a vénán belüli beteg területet, ezzel is segítve a páciens felépülését.
A beavatkozásokat követően kompressziós terápia alkalmazása szükséges néhány hétig. A páciensek a műtétet követően néhány órával otthonukba távoznak. A kezelés minimális kényelmetlenséggel és fájdalommal jár, szövődmények csak csekély mértékben jelentkeznek. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik. A műtét helyén csak apró szúrások látszódnak, melyek esztétikai
problémát nem okoznak. Mind a beavatkozás, mind felépülési idő gyors. Ennek köszönhetően a lábadozási idő is minimális, így páciensek alkatuktól, alapbetegségeiktől függően, akár egy-két napon belül visszatérhetnek megszokott életükhöz.

A legújabb technológiával az alábbi helyeken találkozhatnak:

A felhasználás előnyei:

  • Integrált érzéstelenítőt adagoló rendszer, ami zárt hűtőrendszer de helyi érzéstelenítés adagolására is kiváló
  • Nem kell negatív lap a beteg bőrére a hőmérséklet ingadozás kiküszöbölésére mert nem történhet égés az önszabályozó rendszer miatt.
  • Beépített önellenőrző rendszer: Hőelem csatlakozó, a hőmérséklet mérő tű (hőelem antenna) csatlakoztatásához a tumor szélének vagy középhőmérsékletének észleléséhez, (ez a hőmérsékletmegjelenik a képernyőn).
  • Gyors hőmérséklet-emelkedés, az erős szövetekbe is jó behatolás, egyszerre többpontos ablációt biztosít
  • Valós idejű hőmérséklet-figyelés, pontos célzás
  • Műtét alatti felügyeleti funkció: a mikrohullámú kimenet, a mikrohullámú antenna és a hűtőrendszer ellenőrzése a beavatkozás során
  • Nincs szükség földelésre, védőszemüvegre egyéb óvintézkedésekre. Könnyen, gyorsan egy mozdulattal csatlakoztatható a steril antenna a generátorhoz. A generátor mobilis, akár egy kisebb bőröndben is elfér, hordozható, jól mozgatható.

Elérhető hazai olvasmányok:

https://plasztikaesztetika.hu/nyaron-nehezebb-rejtegetni-a-visszereinket-itt-az-ido-hogy-lepj

https://www.webbeteg.hu/cikkek/visszerbetegseg/25491/nezzunk-szembe-a-visszerekkel

https://www.feol.hu/helyi-eletstilus/2019/07/mikola-jozsef-visszermutet

https://karcfm.hu/archiv/mikrohullammal-a-visszer-betegseg-ellen-spajz-2019-03-28/